3 החושים הנסתרים

זמן איכות עם עצמי 

כחלק מהחיפוש הבלתי נגמר והשאיפה שלי לשגרה מיטיבה, אני מקפידה בשנים האחרונות לקחת לעצמי זמן איכות בנפרד מהבית.זה יכול להיות לכמה שעות, וזה יכול להיות לכמה ימים – ריטריט, עיסוי, הרצאה או סדנה מעניינת, ספר טוב, וכל דבר שממלא לי את המצברים.

לאחרונה חזרתי מחופשה מאוד מיוחדת שלי עם עצמי – צום מיצים במצפה אלומות – ואני רוצה לשתף אתכם קצת בפרטים.

אני מאמינה שכשאנחנו מעניקים לעצמנו זמן איכות ומאפשרים לעצמנו להיות בנוכחות רחוק מהבית, זה בסופו של דבר משפר את איכות החיים גם בבית ומול הילדים.

הרגלים שעושים טוב

פעם בכמה חודשים אני נותנת לגוף שלי מתנה ומנקה אותו כמו שצריך, באופן יסודי. ריסטרט. התחלתי עם זה אי שם עוד בגלגול הקודם שלי בניו-יורק, וזה מלווה אותי מאז. ניקוי רעלים, צומות קצרים, חוקן ועוד.

you name it – I did it.

יש משהו בתחושה הזאת, אחרי שאני חוזרת, שהוא מעבר לרעננות הפיזית של הגוף.

אני מרגישה שאחרי ניקוי של כמה ימים אני מחוברת לעצמי ולגוף שלי בצורה הכי טובה ואני רואה כמה זה משפר לי את איכות החיים עוד שבועות ארוכים אחרי.

מיץ ירוק - תפוח, נבטים ומלפפון, בצנצנות לשתיים
צום מיצים – ארוחת הבוקר והצהריים

 

ניקוי רעלים במצפה אלומות

אז כמו שכבר הזכרתי, נתתי לעצמי מתנה – חופשה קצרה מחוץ לבית. רק אני עם עצמי, מיום חמישי עד יום ראשון.

סופשבוע ארוך של ניקוי וחיבור מחדש.

מצפה אלומות היא חוות בריאות, הנמצאת בישוב אלומות שבצפון, משקיפה אל הכנרת. אתם יכולים לדמיין לעצמכם שרק התפאורה של הטבע והנוף מסביב, מאפשרת את הרוגע וההתכנסות.

ניקוי הרעלים/צום מיצים במצפה אלומות מבוסס על פילוסופיית הריפוי הטבעית של ד"ר אן ויגמור, שמסתכלת על הגוף, הרוח והנפש כמכלול אחד. אני אישית מאוד מתחברת לזה.

השיטה מבוססת על אורח חיים טבעי, והמוטו הכללי הוא "היה אתה הרופא של עצמך" ו-"יהיו מזונותיך תרופותיך" – כלומר, כל אחד אחראי לתרום ככל שיוכל לריפוי שלו.

האמונה הבסיסית היא, שעל ידי בחירה באורח חיים בריא אפשר למנוע מחלות וגם לסייע בריפוי מחלות קיימות.

אורח חיים בריא על פי מצפה אלומות

במצפה אלומות מגדירים אורח חיים בריא, כשילוב של:

תזונה טבעית ואורגנית, עשירה באנזימים ויטמינים ומינרלים

 פעילות גופנית

חשיפה מבוקרת לאור השמש

צום מיצים

אוויר צח

שתייה מרובה של נוזלים

ניקוי רעלים

הבנת הקשר בין גוף נפש ורוח

הרעיון הבסיסי של שיטת הניקוי שעורכים שם, הוא ההבנה שצריך להוריד את רמת החומציות בגוף, וכל הפעילויות הנ"ל מסייעות לזה לקרות.

אני בכוונה לא נכנסת פה להסברים פיזיולוגיים, אבל בגדול, רוב המחלות מתקיימות כשהגוף (הנוזל התוך תאי והבין-תאי) הנו חומצי (אגב זה לא רק התאים עצמם, אלא גם סטרס, רגשות שלילייים, רעש, תזונה לקויה, צריכת סוכרים ופחמימות מזוקקות, עבודה מאומצת וחוסר שינה שמגבירים את החומציות בגוף).

ירקות טריים - הכנה לצום מיצים

 

החוויה האישית שלי

הסופ"ש הזה הגיע אלי בדיוק מושלם, ואיפשר לי את השקט שהגוף שלי היה צריך, יחד עם כמות מינימלית של מזון, בכדי להוריד את הפעילות של הקיבה. 

זה לגמרי לא קלישאה לומר, שכדי לאתחל את הגוף מחדש, צריך סביבה נעימה ומבודדת, סביבה שקטה נטולת גירויים שמתורגמים מיד כרצונות וגחמות. 

שלושה ימי ניקוי

3 ימי ניקוי אולי לא נשמע הרבה אבל הוסיפו לחשבון שלושה ימים קודמים לסופש בו מורידים מהתפריט סוכר, מלח, אלכוהול, קמח לבן ועוד כמעט שבוע אחרי הסופר המדובר של אכילה נקייה והנה לכם עברו כמעט שבועיים של ניקוי הגוף מצריכת מזון ״מלכלך״.

אתחול המערכת עם תפריט שהתבסס על שתיית ליטר מיץ סלרי כל בוקר, עלים ירוקים ונבטים ממקורות שונים לארוחת צהריים (זה משביע, אני רצינית!), ושתי צלחות של מרק ירקות לארוחת ערב. זהו.

ולמרות שאכלתי מעט – לא הרגשתי רעב. זה כל היופי בתוכנית הזאת. יש הכנה מוקדמת לניקוי רעלים: שבוע לפני מפסיקים לצרוך קמח לבן, סוכר, קפה ואלכוהול.

כך מגיעים לתוכנית ניקוי רעלים כשהגוף בשל להתמודד עם הצום שנמשך רוב שעות היום ועם קליטה אופטימלית של כל הטוב שבירקות ירוקים ואין תחושת רעב.

מה כן יש? יש מחשבות רנדומליות של "איך בא לי עכשיו..", אבל דווקא משם, ככל שעולות יותר מחשבות כאלה, כך מתחדדת ההבנה שהחיפוש הזה אחרי "מה בא לי", עולה מתוך הרגל, גחמה רגעית.

ההכרה בכך שזה לא זמין לי כרגע, ואין מענה מיידי, פשוט גורמת למחשבה להתנדף.

זה גרם לי להבין עד כמה אני אוכלת עם העיניים, עד כמה אני מעמיסה על הגוף שלי דברים שהוא לא בהכרח צריך, רק מתוך הרגל, או כי חבל לזרוק שאריות וכו'.

אבל לא התעסקתי שם רק בניקוי עצמו.

על אף שצרכתי מעט מאוד ״מזון״ לא הרגשתי חולשה. מהר מאוד המחשבות התחלפו בחיבור לשקט שהסביבה מאפשרת. יצאתי להליכות קצרות באזור קיבוץ אלומות, קראתי שני ספרים בחדר הקטן בשקט מוחלט, וישנתי. בלי טלוויזיה, בלי טלפונים מצלצלים, בלי דיבורים. 

כשהילדים התקשרו עשיתי להם סיור קטן מחוץ לחדר וניסיתי להראות להם את הנוף היפיפה שמסביבי וזו היתה האינטראקציה היחידה ביום עם ה חוץ.

פשוט. ולא מובן מאליו.

ומה עכשיו?

אז ככה, אני לא יכולה לומר בוודאות ששלושה ימים של שתיית ירקות ירוקים, טבע ותרגול  של ניקוי מתוך מודעות, יספיקו כדי להשריש הרגלים חדשים.

בכל זאת, כשזה נוגע לנושא כל כך בסיסי-יצרי-קיומי כמו אוכל, על כל המשתמע מכך, העניינים מורכבים מאוד.

ואנחנו כבר יודעים שיצירת הרגלים חדשים צריכה לפחות 21 יום רציפים כדי להצליח. 

אבל כמו שכתבתי בהתחלה, הגעתי לצום מיצים באלומות מנוסה ועם הרבה מוטיבציה ורצון שזה יקרה, וגם לפני הריטריט התפריט שלי כבר היה די בריא, למעט כמה נפילות פה ושם.

פשוט אחרי התהליך הצלחתי קצת יותר לסדר את הארוחות שלי ולהתמיד. 

היום אני אוכלת ארוחות בוקר וצהריים על טהרת הירקות, פירות ומעט שומן. יכולה לספר שהאפקט המצטבר של זה הוא עודף אנרגיה, קלילות גופנית ובהירות מחשבתית, לרוב. 

התפריט שלי מאז שחזרתי

בוקר

חליטת תה ללא קפאין עם לימון/ קינמון/נענע

מיץ סחוט מסלרי ומלפפון/חסה

ביניים

מנגו-בננה-רימון-כפית חמאת בוטנים

צהריים

סלט ענק ירוק

ערב (סביב 18:00)

מרק ירקות


 

אני מודה שזה קשה במחוזותינו להפסיק לשלוח ידיים לכל ממתק מזדמן, בורקס, בורקס, פיצה ובורקס (שלא נדע) שמופיע מול העיניים, אבל אני עושה כל מאמץ להתמיד, וככל שאני מזכירה לעצמי את המטרה ואת הצורך הבסיסי והאמיתי של הגוף שלי, אני מצליחה להתמיד.

 

סלט ירקות טרי בקערה
צום מיצים במצפה אלומות – היום שאחרי

 

לסיכום

אני יודעת שצום מיצים לא מתאים לכל אחד, יש אנשים שיקראו את זה וירגישו שזה לא מדבר אליהם, יש כאלה שיסתקרנו וירצו לנסות.

השורה התחתונה בעיניי היא, שכל אחד יעשה מה שהוא מתחבר אליו ומה שעושה לו טוב, אבל פשוט – תעשו.

קחו לעצמכם זמן איכות ותשקיעו בכם, תאפשרו לעצמכם מנוחה, הטענת מצברים, ורגעים של שקט בניתוק מהשגרה העמוסה.

תזכרו שמגיע לכם, ושבסופו של דבר, המטרה היא לייצר איכות חיים טובה יותר גם עבורכם וגם עבור הילדים שלכם.

 

תהנו 🙂

כזו אני ~ דניה