קשיים בויסות חושי – בואו נדבר על זה

קשיים בויסות חושי אצל ילדים

קשיים בויסות – וידוי אישי 

לילד הבכור שלי יש קשיים בויסות חושי.

אני זוכרת את הרגע שבו הצלחתי לצרף את כל חלקי הפאזל שהונחו לפניי עד שהגעתי לכדי מסקנה אחת ברורה – ויסות חושי. יש לו קושי בויסות חושי. 

נשימה.

אני רוצה לפתוח קצת את נושא הויסות החושי. את הקשיים שמלווים את נושא הוויסות החושי. לאוורר אותו, לפשט את המושגים כדי שכל אמא, אבא, דוד, סבתא יוכלו לקרוא ולהבין.

הרי לא במקרה נכנסת לקרוא את הפוסט, נכון?

אני כותבת כאן לטובת בריאותו הנפשית של הילד.ה שלך. ילד או ילדה עם מספיק עניינים להתמודד איתם גם בלי הביקורת והמבטים המבולבלים של האנשים הקרובים אליכם. משתפת מנסיון אישי לטובת הורים שרוצים להתמקד בעיקר ולא בביקורת של סביבה שיפוטית. 

גם אם במקרה הילד.ה הפרטית שלך לא חווה רגישות תחושתית, אני מניחה שמישהו סביבכם מתמודד עם קשיים בויסות חושי או רגישות תחושתית במידה כזו או אחרת.

משפחה, שכנים או חברים שמתמודדים עם קשיים בויסות חושי- תקראו! 

מתחילים.

 

קשיים בויסות חושי

איך אפשר לזהות משהו בלי להבין בנושא כלום?

כשהבן הבכור שלי נולד הייתי קלולס.

חיינו בארה"ב, בן זוגי עבד מסביב לשעון והשנתיים הראשונות להולדת הבן הכל נע בין מרגש ומצחיק וחמוד או מלחיץ – כשאי וודאות וחסך איום בשינה אפף את הכל. 

כל רגע הוא חדש ומלהיב, עצוב, מצחיק ומפחיד – רכבת הרים הורמונלית שכזו.

הנורות האדומות הבהבו מידי פעם אבל היו מספיק סיבות לקשור אליהם וממש לא הכרתי את המושג – ויסות חושי – וגם אם כן זה לא עניין אותי ברמה האישית.

במקום הכי רך.

הלב שלי.

לקראת גיל 5 – כבר הבנתי דבר או שניים ואיששתי את המסקנות שלי.

כלומר, אחרי הרבה מאוד תסכול, מטפלים שונים, שיחות טלפון ונבירה באינטרנט זה היה ברור שאני צריכה לשנות את כיוון החיפוש כדי לקבל את התשובות הנכונות עבורו.  

אחרי שנה של שימת לב, תשובות נכונות וגילויי עולם חדש ומרתק שאלתי את עצמי איך זה שלא הבנתי את זה בשלבים מוקדמים יותר.

אחת הסיבות שלא קישרתי את הסימנים ביחד היא כי תחום קשיים בויסות חושי  Sensory Processing Disorder  הוא לא נושא מדובר במיוחד. הוא מופיע ב DSM כאחד מחמשת הפרמטרים לאבחון ילדים על הרצף האוטיסטי אך אין לקשיי ויסות חושי אבחנה מבדלת. לעומת זאת, רובנו יודעים בדיוק איך נראית הפרעת קשב וריכוז, נכון? היא כן מופיעה ב 5-DSM ועד לא מזמן רבים נטו להתבלבל בין השתיים. 

אני זוכרת את התסכול מאי השקט שהיה בבית, אותו אי שקט שהוביל את היציאה למסע לחיפוש פתרונות שיקלו עלינו, כשהבנתי שמדובר בוויסות חושי.  

כמוני, הורים רבים מגדלים את ילדיהם מבלי להבין שמעל לילד חסר המנוח שלהם יש עננה – ולעננה הזו קוראים קשיי ויסות חושי.

 

רקע לכל נושא קשיים בוויסות חושי – ממש בקטנה

SPD – Sensory Processing Disorder

המושג מתאר מצב של הבשלה חלקית של מערכת העצבים הסימפטטית.

במילים אחרות, הגוף נמצא בדריכות קבועה כתוצאה מעיבוד לקוי של מידע המתקבל מהחושים השונים.

אותה מערכת אחראית על עיבוד, תרגום ופלט המידע שנקלט מהחיישנים במערכות חושים השונות בגופנו ומסביבנו. המוח ומערכת העצבים מארגנת את המסרים למידע קוגניטיבי, חושי, או רגשי. מסננת את מה שלא רלוונטי ומגיבה בהתאם לפלט שהתקבל.

תהליך לקוי בשלב הקליטה, הארגון או הפלט יוצר מצב שהתגובה שלנו לאותו מסר יהיה לקוי ולא מותאם. 

כלומר, מדובר בקשיים תפקודיים שמקורם בקשיים תחושתיים. סנסוריים. 

לקשיים בעיבוד חושי אין קשר למנת המשכל IQ.

להמשך קריאה ולשאלון -סימנים שכדאי לבדוק- (בשפה האנגלית)

 

החשוד המיידימערכות החושים שלנו

ויזואלית – חוש הראייה: מסרים המתקבלים מחיישנים ברשתית.

טקטילית – חוש המישוש, המגע: חיישנים על פני העור, מגע, טמפרטורה, מרקם, כאב

אודיטורית – חוש השמיעה: מידע שהתקבל מחיישנים/קולטנים באוזן הפנימית מגיבה לקולות דיבור.

אוראלית – חיישנים שעל הלשון: היכולת לקלוט, להבדיל, לעבד ולהגיב למה שבחלל הפה.

מערכת הריח – חיישנים הנמצאים בחלל האף, לעבד מסרים מריחות שונים.

וסטיבולרית – (אחראית על שיווי המשקל), תנועתיות במרחב, מיקום הגוף וכוח הכבידה. 

הפרופריוצפטיבית – מגע עמוק: חיישנים הנמצאים במערכת השרירים ובגידים בנוגע למנחי הגוף, משקל, לחץ ותנועה.

כל אדם מבטא את הקשיים באופן שונה. כך יכולים להיות מערכות חושים שונות המתפקדות בצורה יעילה לעומת אחרות הנמצאות בקשיים בעיבוד החושי. לעיתים נראה תתויסות במערכת אחת ובאחרת ויסותיתר.

ופעמים אחרות יש בלבול בין הפרעת קשב וריכוז ADHD לבין קשיי ויסות חושי SPD. כמו גם תחלואה כפולה (כלומר, גם קשיי ויסות וגם הפרעת קשב וריכוז, לקויות למידה, חרדה… אבל זה למאמר אחר בהמשך).

עפ״י מחקרים אחרונים עדכניים מן האוכלוסייה הבריאה – שיעור הסובלים מקושי בויסות חושי/ קשיים בעיבוד חושי עומד על 15%.

 

רגישות לצלילים או רגישות יתר

קושי בוויסות חושי גורם לילדים להרגיש הכל ב"פול ווליום". רעשים כמו משאית הזבל שעוברת ברחוב או אזעקה של מכונית, שרובנו יכולים להתעלם מהם, הופכים עבורם למעמסה רצינית. ולא רק רעשים חזקים כאלו, גם ציוצי ציפורים, טלוויזיה דלוקה או שיר טורדני עלולים להציק להם.

התוצאה היא, חוסר שקט תמידי גורם לתסכול גם אצל הילד, וגם אצלנו ההורים. 

תופעה הפוכה שגם מאותתת על קושי בוויסות חושי, היא, כאשר הילד בתת רגישות לצלילים חזקים ולא מגיב אליהם. הוא נותר אדיש לרעש, שיחה קולחת או לסאונד חזק ומבהיל מה שבתמורה גורם לתגובה לא תואמת – לא עונה לשאלות של המורה או לפניות של חבר. כמובן מצב של חוסר תגובה עלול להתפרש כהתרסה, חוצפה וליצור ריחוק, והרבה תסכול לשני הכיוונים.

 

פחד, כאב ובהלה ממגע או חיבוק חזק מידי

ילדים עם קושי בוויסות חושי יכולים להגיב למגע בבהלה. אם ניגע להם בכתף, אפילו נגיעה קלילה מאד, הם ייבהלו ויגיבו בחרדה מוגזמת. גם חיבוק, בעיקר מאנשים שאינם מודעים לבעיה, יכול להתפרש כאקט תוקפני מבחינתם, ואפילו מגע של חפץ מסוים יקפיץ אותם. 

ההיפך מבהלה הם הילדים שמחבקים את כולם חזק חזק וזוכים להערות המבוגרים סביבם והערות על חשיבות שמירת מרחב אישי.  

הורים שאינם מודעים לעובדה שהילד שלהם סובל מקושי בוויסות חושי חיים בתסכול רב, בשמירה עליו, וסטרס מתמשך לפני כל מפגש חברתי. 

ילד עושה פרצוף מצחיק למצלמה
ג׳וש הילד הכי סקרן, דברן, נחוש, מצחיק בטירוף, קשוח, רך כמו סופגניה מלאת ריבה מתוקה, אוהב, מחבק, מנשק, דואג, סבלני, קצר רוח ? ומגוון שיכולתי לאחל לעצמי ולעולם.

 

קושי במגע עם בגדים ובדים מרקמים שונים

התווית המציקה של הבגד, הסוודר החם אך המגרד בחורף, או הגופייה הצמודה מדי בקיץ – כל הדברים האלה מוכרים גם למי שלא סובל מקושי בוויסות חושי, אבל אצל ילדים ומבוגרים רבים שכן סובלים מהנושא, בחירת הבגד הופכת להיות אתגר גדול

הבגדים יהפכו מציקים יתר על המידה, יגרדו, יגרמו לתחושות לא נעימות, ואצל ילדים קטנים, זה יתבטא ברצון להוריד את הבגדים, ויוביל לחיי יומיום מאתגרים, בהם הם מסרבים להתלבש בבוקר ועוד. 

 

סלידה ממזונות מסוימים – בגלל מרקם וריח

שני חושים עיקריים כאן הם כמובן חוש הריח וחוש המישוש, ושניהם באים לידי ביטוי באופן משמעותי כשילד סובל מקושי בוויסות חושי.

כך למשל אם נציע לו מזון מסוים – למשל דייסת סולת, המרקם והריח של הדייסה יגרמו לו להיגעל ובמקרים רבים אפילו יובילו לבחילות והקאות. או למשל גלידה, שילדים כל כך אוהבים, יכולה אצל ילדים עם קושי בוויסות חושי, להפוך מפינוק מושלם בקיץ לסיוט, בגלל תחושת הקור. 

קשה לצפות איך יגיבו ילדים עם קושי בוויסות חושי למזונות שונים, ולכן הורים רבים, שאינם יודעים שילדיהם סובלים מהבעיה, יהיו מתוסכלים מאוד ויחשבו שלילדיהם יש בעיות אכילה או שהם "מפונקים". 

פתרון אפשרי הוא לעשות ההיפך ממה שלימדו אותנו בילדות ולהפוך את הארוחה למשחק. למה? כי ילדים עם קשיי ויסות מלמדים אותנו להסתכל על הכל מנקודת מבט אחרת. לא טובה יותר, לא טובה פחות. פשוט שפה אחרת והיא דורשת מאיתנו, ההורים, לפגוש אותם לפחות בחצי הדרך. להיות יצירתיים, גמישים.

גם לי אין תמיד זמן או סבלנות אז בחרתי ארוחה אחת ביום, ארוחת ערב, בה אני מאפשרת משחק עם האוכל!

צלחות משחק גם מגרות את הילדים שלי לאכול מאכלים שלא היו אוכלים בדרך הרגילה והמשעממת :} וגם גורמות לי להפסיק להציק. Win Win. 

 

בעיות קשב וריכוז

הילדים נראים ונשמעים חכמים ומבינים, ובכל זאת משהו משתבש ברמת ההתנהגות. הורים נתקלים בפער הגדול בין ההבנה ליכולות הביצוע שלהם

כשילדים עם קושי בוויסות חושי והפרעת קשב וריכוז (תחלואה כפולה) מגיעים לבית הספר, הם מגלים שהאתגר הופך הרבה יותר גדול. ההתמודדות עם הרעש בכיתה, עם מקום ישיבה שאינו נוח, עם שותף לשולחן שמרעיש או מפריע – כל אלה הופכים את שגרת היום שלהם לבלתי נסבלת.

הלקות באה לידי ביטוי באונה הפרהפרונטאלית במוח – בתפקודים ניהוליים גבוהים – במקבץ רחב של תפקודים קוגניטיביים גבוהים הכוללים שלושה תפקידים חיוניים לניהול העצמי של האדםילדים רבים מתחילים לקום, להסתובב, להתפרע בכיתה או פשוט מפסיקים להגיב לסביבה וננעלים בתוך עצמם. 

במקרה כזה, המורה עלול.ה לפרש את ההתנהגות של הילד כהפרעה או כבעיה התפתחותית ולימודית. 

רשימת סימנים לקשיים בויסות חושי

 

הרכיבו את משקפי החישה שלכם כדי לגלות!

"משקפי חישה" הוא מונח שהומצא על ידי שתי אמהות SPD, לורי ווינקה וקארי פאנין. בעיקרו של דבר, זה מעודד הורים להסתכל על התנהגויות ילדם מבחינה חושית, לנסות לקבוע אם הם עלולים להיגרם על ידי SPD. שאלו עצמכם:

האם הילד שלי מחפש יותר מגע או תנועה מאשר ילדים אחרים עושים?
האם הילד שלי נמנע ממגע ותנועה יומיומיים?
האם היא מתקשה לתפקד בסביבות מסוימות בהן משתמשים בהרבה חושים?
אם ילדכם מבטא חלק מהתנהגויות אלה או כולן, עקוב אחר שאלה אחת נוספת:

 

אינטואיציה – מהו הטיפול העצמי של הילד.ה שלי?

ילדים עם SPD אולי לא יודעים שיש להם "קשיים בויסות חושי", אך הם יודעים באופן אינסטינקטיבי אילו מצבים קשים להם, ומה הם יכולים לעשות כדי לחפש הקלה.

ילד שהוא "מחפש", למשל, עשוי להישאר בתנודות במשך שעות, ומנסה להתנדנד יותר ויותר בכל פעם.

ילד שהוא "נמנע", לעומת זאת, עלול לבלות ימים שלמים מתחת לשמיכתו על מיטתו, שם הוא מרגיש בטוח ולא מגורה.

אם ילדכם עוסק בהתנהגויות יוצאות דופן או עושה דברים מסוימים באופן משמעותי יותר מילדים אחרים בגילו, בדקו את SPD.

בנוסף, הסתכלו סביבכם-

כולנו מכירים מישהו שיש לו קשיים בעיבוד חושי לכן הפצה ומודעות לנושא מובילה לקבלה וסובלנות. אבחון מבדיל שיעשה מוקדם ישפר פלאים את איכות החיים של כל המעורבים.

אשמח לתגובות ולשיתופים: שתפו את החברים, השכנים, הגננת, מורה, את סבא וסבתא ואת הבייביסיטר.

כזו אני ~ דניה