3 החושים הנסתרים

תרפיה באומנות ככלי מרפא שמתאים לכולם

תרפיה באומנות היא שיטה נפלאה באמת לריפוי ולמינוף הקסם שביצירה לפיתוח אישי, לשינוי ולצמיחה. ולא, ממש לא חייבים לבוא עם כישורים מיוחדים או ידע מוקדם בשפת האומנות.

מנסיון אישי, זה כלי שבאמת מתאים לכל אחד, ילדים ומבוגרים, ועוזר להתחבר לעולם הרגשי במהירות שיא דווקא משום שאין כאן צורך בדיוק מילולי של רגשות. באים להנות ויוצאים עם תובנות!

הטיפול עצמו נערך בסביבה טיפולית תומכת ולא שיפוטית עם דגש על תהליך העשייה ולא על התוצר האמנותי הסופי. הקושי העיקרי הוא לשמור את הביקורת והשיפוטיות העצמית מחוץ לטיפול אבל זה עניין שעולה בשיעורים הראשונים כחלק טבעי ואנושי מאוד. מטפל.ת טוב יאפשר מרחב גם לביקורת עצמית כדי שהמילים והמחשבות יתועלו בצורה לביקורת עצמית בריאה יותר.

לפני כמה שנים זכיתי להעביר שיעורי תרפיה באומנות לקבוצות טיפוליות לנוער ומבוגרים (בנפרד) במסגרת טיפולית ספציפית ושם נדהמתי לגלות עד כמה אומנות, על סוגיה, יעילה במציאת שלווה פנימית ואיזו יכולת ריפוי אדירה יש בה, גם ל-לא אמנים.

תרפיה באומנות יעילה במציאת כח פנימי ודימוי עצמי חיובי, טיפוח קשרי חשיבה עצמאיים ובאופן כללי יותר מגשרת בין המודע לתת מודע בזמן קצר כל-כך שהחוויה הכללית נתפסת משמעותית ביותר ומובילה לצמיחה אישית אמיתית.  

בובות מאטבי כביסה ככלי טיפול אומנותי

בובות מאטבי עץ ובדים שגזרנו. זהירות, ממכר!

טיפול באמצעות אומנות כדאי לעשות עם מטפלים מוסמכים שהוכשרו לכך.
חיבור באמצעות אומנות אפשר וממש כיף לעשות גם בבית.

 

ריפוי באומנות – גם בבית

הכנת מאפים, חיתוך ירקות לסלט, קילוף תפוחי אדמה ובטטה, איסוף עלים וציור עליהם, שזירת פרחים וענפים (הזרים הכי יפים לחג השבועות- בפוסט נפרד) הדבקה של בלוטים. כל אלו ואינסוף רעיונות תוכלו למצוא בפינטרסט שלי. 

אצלנו בבית אנחנו אוהבים להמציא סיפורים (ביבליותראפיה) או לשכתב סיפורים מוכרים. להמציא להם סוף אחר ולצייר דמות או שתיים מתוכן.

גם קולאז׳ים הולכים חזק אצלנו. אפשר לבחור נושא כמו עונות השנה, חגים, ימי הולדת וכדומה ולפי זה לבחור ממגזינים ישנים את התמונות הרצויות. עצם גזירת דפי מגזינים מחזק מאוד את האצבעות, שומרת על קשר עין-יד ויציבות. חיזוק חגורת הכתפיים ומיקוד.

יש משמעות רבה על עבודה שהיא חצי מובנית.

כלומר, לבחור נושא או תמה מרכזית, חומרי יצירה עיקריים, ללא הסחות דעת. ומשם להישאר גמישים בהתפתחות היצירה, לאפשר לילד.ה להביא את התכנים האישיים שלו אבל לא למהר עם זה. מעט עזרה בהתחלה ואח״כ זה יזרום מעצמו.

חשוב לזכור:

שימוש במילים כמו ״זה יפה״ או ״לא יפה״ לא רלוונטיים ואין להם מקום בתירגול כיוון שהמטרה היא הדרך, מקום לא שיפוטי, והמטרה היא להקשיב לילד.ה,

לשים לב למילים שלה.ו, לתכנים שעולים תוך כדי עבודה וחשיבה משותפת.

גם ללא מילים יש חשיבות והעיקר הוא התרגול והזמן המשותף שמבלים ביחד ביצירה משותפת.

כשהילדים שקועים באמת זה נדמה שהם באמצע תירגול מדיטציה. התת מודע שלהם עולה יל פני משטח העבודה ביצירה והריפוי מתחיל. 

עוד על יתרונות תרגול מדיטטיבי תוכלו לקרוא כאן

מוגש באהבה,

דניה.